Aplikacja Family Finance Tracker pozwala w jednym miejscu śledzić stan wszystkich kont bankowych/gotówkowych.
Aby było to możliwe, należy dodać wszystkie rachunki których saldo ma być śledzone w zakładce “Konta”
Ekran zarządzania kontami #
- Kliknięcie w tą opcję menu przenosi do listy wszystkich rachunków
- Wybranie przycisku “Dodaj konto” otwiera okno dodawania nowego rachunku
- Lista wszystkich rachunków zdefiniowanych w pliku z budżetem
- Bieżące saldo konta wyrażone w walucie danego rachunku. Dodatkowo w ramach wybranego konta mogą być zdefiniowane cele oszczędnościowe. W takim przypadku w nawiasie wyświetlone jest łączne saldo pomniejszone o sumę wszystkich celów – czyli “wolne środki”
- Przełączenie listy kont pomiędzy rachunkami aktywnymi/nieaktywnymi
- Filtrowanie kont po nazwie. Aby zawęzić listę kont, należy zacząć wpisywać w to pole wyszukiwany fragment nazwy
- Otwarcie menu kontekstowego dotyczącego wybranego rachunku
- Możliwość zmiany kolejności wyświetlania rachunków. Przeciągając tą ikonę można zdefiniować w jakiej kolejności rachunki będą wyświetlały się w oknie dodawania operacji. Warto najczęściej używane rachunki umieścić na początku listy, aby dodawanie operacji było wygodniejsze
Dodawanie nowego konta #
Wciśnięcie przycisku “Dodaj konto” otwiera okienko w którym należy wypełnić jego podstawowe parametry:
Nazwa konta – nazwa, pod którą konto będzie wyświetlane w aplikacji. Nazwa może być dowolna, nie musi być zgodna z nazwą pod którą konto znajduje się w systemie bankowym. Jest to jedyny wymagany parametr do utworzenia nowego konta.
Aktywne – przełącznik mówiący o tym czy konto jest aktywne/nieaktywne. Często zdarzają się sytuacje że konto zostało zamknięte lub jest bardzo rzadko wykorzystywane. Takie rachunki można oznaczyć jako “nieaktywne” i będą pojawiały się na liście wyłącznie po przełączeniu tej flagi. Uwaga – to że konto zostanie oznaczone jako nieaktywne, nie oznacza że nie można dodawać do niego nowych operacji. Aby dodać operację do nieaktywnego konta, w okienku dodawania operacji należy wybrać opcję “Pokaż nieaktywne”, tak jak pokazano na poniższym zrzucie ekranu:
Uwzględnij w łącznym stanie kont – odznaczenie tej opcji spowoduje, że saldo rachunku nie będzie uwzględniane w podsumowaniu wyświetlającym łączne saldo wszystkich rachunków (prawy dolny róg aplikacji). Nie będzie również uwzględniane przy wyliczaniu wartości netto majątku.
Stan konta – saldo konta na moment dodawania go do aplikacji. Początkowe saldo można ustawić wyłącznie w momencie dodawania nowego konta, lub następnie edytując konto, ale wyłącznie do momentu gdy nie będzie do konta dodana żadna operacja. Od momentu zapisania konta, aplikacja zaczyna automatycznie aktualizować saldo na podstawie dodawanych operacji. Jeśli na saldzie konta pojawi się rozbieżność z saldem w systemie bankowym (np przez pominięcie zarejestrowania jakiejś operacji) salda można zsynchronizować uzupełniając brakujące operacje, lub wybierając opcję “ustaw saldo” z menu rachunku. Uwaga – stan konta może być ujemny. Może to być przydatne chociażby jeśli jako osobne konto zdefiniowana zostanie karta kredytowa lub kredyt.
Waluta – waluta w jakiej prowadzony jest rachunek. Jeśli wybrana waluta będzie inna niż waluta główna pliku z budżetem wszystkie operacje dla tego konta będą wymagały podania kursu wymiany do waluty głównej.
Typ konta – W praktyce mogą występować różnego rodzaju konta – Konto bankowe ROR, oszczędnościowe, gotówkowe, karta kredytowa, lokata bankowa itd. W praktyce w aplikacji wszystkie typy kont obsługiwane są w identyczny sposób i pole to pełni wyłącznie rolę informacyjną
Płatnik – pole może pozostać puste. W przypadku przypisania płatnika, zostanie on automatycznie podpięty do każdej nowej operacji operacji dodawanej do rachunku.
Nazwa w wyciągu bankowym – pole jest wykorzystywane przy imporcie operacji na dany rachunek. Jeśli w pliku z wyciągiem bankowym bank podaje nazwę rachunku i jest ona zgodna z wartością podaną w tym polu, importowane operacje będą automatycznie miały podpięte to konto.
Numer rachunku – w to pole można wkleić numer rachunku bankowego – pole wyłącznie informacyjne. W ten sposób można w jednym miejscu mieć numery wszystkich swoich rachunków.
Menu kontekstowe konta #
Edytuj konto
Wybranie tej opcji otwiera okienko edycji wybranego rachunku. Pola “stan konta” oraz “waluta” można zmieniać tylko jeśli do konta nie ma przypisanych żadnych operacji, ani operacji zaplanowanych.
Pozostałe pola można edytować dowolnie.
Usuń konto – umożliwia usunięcie wybranego rachunku. Uwaga – usunięcie rachunku możliwe jest wyłącznie jeśli do konta nie zostały przypisane żadne operacje, ani nie ma zdefiniowanych żadnych operacji zaplanowanych. W przeciwnym razie aplikacja wyświetli komunikat o braku możliwości wykonania operacji.
Nowe przeksięgowanie – opcja otwiera okienko dodawania przeksięgowania, gdzie wybrane konto automatycznie zostanie ustawione jako konto źródłowe.
Ustaw saldo – w momencie gdy z jakiegoś powodu saldo konta w aplikacji będzie rozbieżne z saldem w banku, można użyć tej opcji aby je zsynchronizować. W tym celu po wybraniu opcji należy wprowadzić saldo docelowe. Po zatwierdzeniu zostanie utworzona operacja techniczna “korekta salda” na kwotę różnicy pomiędzy saldem aktualnym a docelowym.
Pokaż operacje – przejście do listy operacji z wyszukanymi operacjami z bieżącego okresu na wybranym koncie. Ten sam efekt można uzyskać klikając w nazwę konta na liście rachunków.